Červen 2015

20. narozeniny

28. června 2015 v 13:01 | Ellie |  Ze života
V pátek 26. června jsem oslavila své dvacáté narozeniny a právě těm bych chtěla věnovat první článek z rubriky Ze života. :)


Tenhle den se mi totiž opravdu moc líbil a skvěle jsem si ho užila i přesto, že nebyl
nijak zvlášť slavnostní. Hned ráno jsem si potřebovala zajet do města a vyřídit občanku, průkazové fotky, knihovnu, lékárnu a drogerii. Bylo moc hezké počasí, paní knihovnice mi velice ochotně pomohla najít knihu (a ačkoliv hledání bylo dlouhé a navíc se pak ještě ukázalo, že nemám průkazku, byla až do konce moc příjemná), prodavači i paní na úřadě byli milí. S mamkou a s přítelem jsme se trochu prošli po městě a po cestě na autobus jsem od přítele dostala žlutou růžičku, což mě moc potěšilo.

K obědu jsme měli halušky a to byla taky paráda. :) Pak dorazila kamarádka na "pomoc" s koňmi (jako vždy trochu se zpožděním :D) a moc mě překvapila čokoládou a vlastnoručně vytvořeným obrázkem, který mi udělal obrovskou radost a hned v sobotu jsem si na něj musela pořídit rámeček. (Kamarádčinu další tvorbu si můžete prohlédnout TADY). Celkem rychle jsme společně obstaraly veškerou práci u koní a pak jsme se už mohly věnovat práci s nimi. Myslím, že jsme si to odpoledne užili všichni čtyři.

Kolem páté hodiny dorazila ségra se švagrem a přálo se. Dostala jsem skvělé dárky včetně dortu, který jsem už dlouho neměla, a byl výborný (a obrovský - dojídali jsme ho ještě dnes dopoledne). Následovala večeře v místní restauraci, kde jsme si dali moc dobré jídlo a hezky jsme si popovídali. Dezert (dort) jsme si dali u nás na terase, kde jsme si poseděli asi do devíti hodin.

Narozeniny jsem si tedy užila opravdu parádně - celý den měl skvělou atmosféru. Budu na něj moc ráda vzpomínat. :)

... hudba

23. června 2015 v 17:55 | Ellie |  Já a...
Po kratší odmlce přicházím s dalším článkem, který se opět vztahuje k některé z mých zálib. Tentokrát bude o hudbě. Momentálně sice na žádný hudební nástroj nehraji (do 9. třídy jsem hrála na flétnu a na klarinet) ani nezpívám, ale moc ráda hudbu poslouchám a ráda bych se s vámi podělila o své oblíbence.


Předem bych ráda řeka, že nemám žádný vyhraněný styl. Dříve jsem poslouchala jen rockovější hudbu a prošla jsem si i "posedlostí" japonskou hudbou (J-Rockem). To mě ale časem přešlo a ačkoliv si i dnes ráda poslechnu některé rockové kapely (např. Three Days Grace, Breaking Benjamin nebo 30 Seconds to Mars), přešla jsem spíše na méně tvrdou hudbu. V počítači/telefonu/Mp4 mám teď především písničky, které jsem slyšela v rádiu a líbily se mi. Většinou jich není moc od stejného interpreta. Až na pár výjimek.

Mojí nejoblíbenější "výjimkou" je americká houslistka, zpěvačka a skladatelka Lindsey Stirling (*1986, Santa Ana, USA), která je podle mého názoru neuvěřitelně sympatická, pozitivní a talentovaná. Objevila jsem ji úplnou náhodou - jednou ráno cestou do školy jsem v autobuse ze sluchátek některého z cestujících zaslechla hudbu, housle kombinované s elektronickou taneční hudbou a to mě dost zaujalo. Hned jak jsem se vrátila domů jsem začala hledat a po nějaké době Lindsey našla. Téměř všechny její skladby jsem si ihned oblíbila. Od té doby sleduju její kanál na YouTube a netrpělivě čekám na novinky. Opravdu doufám, že se někdy dostanu na některý z jejích koncertů, protože jak jsem řekla už na začátku, je mi opravdu moc sympatická a myslím, že vidět ji naživo by byl skvělý zážitek. :)

Velikou favoritkou je pro mě taky australská zpěvačka a textařka Sia Furler (*1975). Má úžasný hlas a její písničky jsou plné emocí. A také bych ráda zmínila norské bratrské komediální duo Ylvis, jejichž písničky a videa (a mimo jiné i jejich sketche) mě vždycky dokáží rozesmát a rozveselit.

Když zrovna nemám náladu na výše zmíněné styly hudby, vždy si ráda pustím nějaké epické skladby (soundtracky z filmů, seriálů, her, apod.). Většinou se jedná o hudbu čistě instrumentální. Proto ji můžu poslouchat i v situacích, kdy by mě normální hudba rušila. Bohužel znám jen málo lidí, kteří epickou hudbu poslouchají, což je podle mě velká škoda.

Hudba je pro mě určitě i důležitým kritériem hodnocení filmů. Z autorů filmové hudby je podle mě nejlepší Hans Zimmer (*1957), který komponoval hudbu například ke Gladiátorovi, Pirátům z Karibiku, Počátku nebo nejnovějšímu Batmanovi.

A na závěr několik konkrétních skladeb:

Doufám, že se vám článek líbil a snad vás i zaujala některá ze skladeb. Budu se na vás těšit u dalších článků. :)


... knihy

19. června 2015 v 22:23 | Ellie |  Já a...
První článek ze série "Já a..." se bude týkat knih, mého vztahu ke čtení, oblíbených žánrů, autorů a několika konkrétních titulů. :)


Knížky mám moc ráda už od dětství a vždy jsem četla poměrně hodně (na druhém stupni základní školy a na střední škole jsem možná lehce polevila). Po ukončení střední školy jsem se rozhodla, že budu číst co nejvíce a to nejen knihy mých oblíbených žánrů a autorů. Před měsícem jsem objevila na facebookové stránce Knihovny Jiřího Mahena v Brně Čtenářkou výzvu a rozhodla jsem se zůčastnit se jí.


Hned druhý den jsem si ke každému bodu v seznamu vyhledala konkrétní knihu. Volila jsem knihy, které mi už nějakou dobu leží v knihovničce a nemůžu se donutit k jejich přečtení, dále knihy, o kterých jsem slyšela/četla a zaujaly mě, ale také knihy, o kterých téměř nic nevím. Můj vlastní seznam si můžete prohlédnout TADY. Zatím jsem přečetla pouze jednu knihu - Terapii láskou od Matthewa Quicka, kterou už jsem měla doma nějaký ten pátek. Z objevu výzvy jsem byla opravdu nadšená a moc se těším na její plnění.

Mezi mé nejoblíbenější žánry patří horory, fantasy a sci-fi. Takových knih mám v knihovničce a ve čtečce jednoznačně nejvíce. Během přípravy na maturitu jsem si ale velice oblíbila i několik knih ze seznamu povinné četby. Nejvíce mě zaujala kniha od Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven a dramata od Karla Čapka, Williama Shakespeara a Oscara Wilda.

Mým nejoblíbenějším autorem je Stephen King (*1947, Portland, Maine) - americký spisovatel hororů. Vzhledem k tomu, že na filmové horory se nedívám, protože nemám ráda krev, jsem se chtěla zkusit bát alespoň u knížek. Mou první přečtenou Kingovou knihou byly Nezbytné věci, což byla skvělá volba (řekla bych, že je to jedna z Kingových "začátečnických" knih, která není tolik drsná). Mám v plánu přečíst všechny knihy od tohoto skvělého autora (momentálně čtu jedenáctou, takže mě čeká ještě spousta práce). :)

Paradoxní je, že mou nejoblíbenější knihu nenapsal můj nejoblíbenější autor (omlouvám se, pane Kingu). :) Knížka, která je na mém žebříčku oblíbenosti nejvýše se jmenuje Posel a napsal ji australský spisovatel Markus Zusak. Knížku jsem dostala k narozeninám a celkem dlouho mi trvalo, než jsem se k ní dostala. Neuvěřitelně příjemně mě překvapila a naprosto si mě získala. Je to také první kniha, o kterou se nechci "dělit" s každým. Doporučuji ji pouze lidem, kteří ji podle mě ocení, protože si nepřeji, aby ji někdo hanil. :)
Každá kniha od S. Kinga se stala mou oblíbenou. Poslední dvě knihy od něj, které jsem si koupila byly povídkové (Všechno je definitivní a Mlha), což pro mě byla novinka a obě se mi moc líbily.
Jako poslední bych chtěla zmínit fantasy sérii od George R. R. Martina s názvem Píseň ledu a ohně. Zatím jsem přečetla první tři díly (Hra o trůny, Střet králů a Bouře mečů) a všechny byly skvělé. Rozečetla jsem i čtvrtý díl, ale z něj jsem byla poměrně zklamaná a zhruba ve třetině jsem skončila.

Tím bych výčet mých nej... ze světa literatury ukončila. Příště už se pustím do recenze některé z knih, kterou jsem v poslední době přečetla. :)
... já?

18. června 2015 v 21:04 | Ellie |  Já a...
Konečně jsem se odhodlala k napsání prvního článku, kterým bych vás jednak chtěla přivítat na svém blogu a zároveň se vám trochu představit. :)


Jak jste si už mohli všimnout v profilu, jmenuju se Eliška, ale ráda si říkám Ellie nebo El (tuhle přezdívko-zkratku vymyslel můj přítel a mně se hned zalíbila). :) Za pár dní mi bude dvacet let. Pocházím z malé vesničky v Královéhradeckém kraji, ale momentálně trávím více času v Brně. Nejsem na velké město vůbec zvyklá a život na vesnici mi vyhovuje mnohem víc, ale už se v Brně cítím podstatně líp než na začátku. Jeden semestr jsem studovala na VFU farmacii, ale obor mi moc nevyhovoval a proto jsem se rozhodla školu změnit. Od února tedy chodím na brigádu a sem tam řeším nějaké ty přijímačky. Mám dvě starší sestry a doma spoustu zvířat. Od 5. května jsem také tetičkou. :)

Co se mé povahy týče, jsem poměrně náladový člověk a především hrozný nervák. Mám ráda pořádek (možná jsem někdy až puntičkářská). Seznamování s novými lidmi (naživo) pro mě není zrovna nejjednodušší, ale jakmile se trochu osmělím, jsem přátelská a upovídaná. Vážím si na sobě dochvilnosti, pečlivosti, všímavosti a schopnosti vcítit se do druhých. Často bojuju s leností, ale rok od roku se to pomalu lepší. :) Nedávno jsem objevila obrázek, který podle mého názoru vystihuje mou pozici ve vztahu s některými kamarády a s přítelem:


Sam, Dr. Watson, Robin... :) Ačkoliv se často tvářím jako leader, nejsem taková. Jsem spíš pravá ruka, podpora a následovník.

Hrozně miluju zvířata, především psy a koně. Doma máme menší ZOO, která zahrnuje dva koně (české teplokrevníky), tři psy (dva malé knírače a jednoho west highland white teriéra), dvě kočky, dva indické běžce a několik slepic. Mezi moje další koníčky patří knihy, filmy, seriály, hudba, příroda, fotografování a jiné tvoření. A v neposlední řadě můj přítel, moje rodina a kamarádi. :)

Myslím, že tolik by mohlo na úvod stačit... V příštích dnech můžete očekávat v této rubrice několik článků, které se budou týkat mých jednotlivých zálib a které vám pomohou mě zase trochu lépe poznat. Doufám, že se vám můj blog zalíbí a budete ho rádi navštěvovat. :)